Vinařství na Podluží

Tisk
PDF

podluzi-vitejtePěstování vinné révy má na území České republiky dlouhou historii. Předpokládá se, že révu k nám přinesli ve 3. stol. n.l. Římané. Dosvědčují to nalezené vinařské nože v budově vojenské stanice, kterou postavili římští vojáci. Základ k rozšiřování révy v Čechách položila kněžna Ludmila. Podle pověsti zaslal roku 892 moravský kníže Svatopluk Ludmile darem víno k oslavě narození jejího syna. Obětování tohoto vína zachránilo úrodu před suchem. Během dalších století prošlo naše vinařství, podobně jako vinařství v okolních zemích, mnoha významnými proměnami.

V raném středověku měly velký vliv kláštery, které vedly lidi k výsadbě vinic do větších viničních celků na úrodných místech. To usnadňovalo ochranu vinic před zvěří a krádežemi hroznů. Městské vinařství zaznamenalo mohutný rozvoj ve 13. století. Začala se formovat největší vinařská centra na Moravě i v Čechách: Mikulov, Znojmo, Strážnice, Hustopeče, Židlochovice, Praha, Litoměřice, Louny, Most, Mělník. Také panovníci pečovali o vinařskou kulturu. Císař Karel IV. vydal nařízení o zakládání vinic a jejich osvobození od daní. Vladislav II. zavedl v roce 1497 povinnou degustační kontrolu jakosti mladých vín prováděnou před uvolněním vína do prodeje. Císař Rudolf II. omezil dovoz zahraničních vín, upřednostňoval vína domácí.

Slovácká podoblast je jednou ze čtyř podoblastí vinařské oblasti Morava. Slovácko leží na jihovýchodě Moravy a má velmi různorodé přírodní podmínky. Tato podoblast zahrnuje 115 obcí, 8627 pěstitelů a 4534 ha vinic. Ekologické poměry v této podoblasti jsou nejrozmanitější. Nejjižnější částí Slovácké podoblasti je PODLUŽÍ s rovinatějšími polohami a se svahovými vinicemi na terénním zlomu k říčce Kyjovce. K nejrozšířenějším bílým vínům patří Müller Thurgau a Ryzlink rýnský. Další jsou pak Veltlínské zelené a Rulandské bílé, Ryzlink vlašský a Chardonnay. Z aromatických odrůd Sauvignon a Muškát moravský. Z modrých odrůd zaujímá přední postavení Frankovka, Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Modrý Portugal i Cabernet Moravia.

A právě této nejjižnější části vinařské podoblasti Slovácko, tedy vinařským obcím Regionu Podluží je věnována tato publikace popisující a mapující historii i současnost vinařství v jednotlivých obcích.